Mama İçerikleri

Mamaların değerlendirilmesi ilk bakışta karmaşık bir süreçtir. Bir mamayı değerlendirirken en temel özelliklerini de göz önünde tutmak gerekir.

Üretim tarihi, saklanma koşulları, hava alıp almamış olması gibi önemli aşamalardan sonra ancak mama içeriğini değerlendirebilirsiniz.

Bu sayfada size mamaların içerisindeki ürünlerin ne amaçla eklendiğini ve nasıl tanımlandığını paylaşacağız. Böylece elinizdeki herhangi bir mamayı değerlendirebilmenizi sağlayacak bilgiler edinebilirsiniz.

Et, Tavuk & Balık içerikleri

Yayın balığı, iyi bir yüksek kaliteli protein kaynağı olarak düşük sodyumlu, orta derecede yağlı bir balıktır

Bir protein kaynağı olarak kuzulardan elde edilen kemiksiz ve organ içermeyen ettir.
Doğal olarak kurutulmuş et, kemik ve kıkırdak içeren kuzudan elde edilen konsantre bir protein kaynağıdır. Taze etlere göre daha düşük kalitede kabul edilirler.
Kuzu etinden elde edilen et suyunu tanımlar.
 
Hiçbir hayvansal yan ürün veya antibiyotik içermeyen, sertifikalı organik yemlerle yetiştirilen tavukları kapsar. Vitaminler dahil verilecek herhangi bir takviye, bir sertifika kuruluşu tarafından onaylanmalıdır. Sert hava koşulları dışında tavukların açık havada, böcek ilacı içermeyen otlaklara erişmeleri gerekir. Ayrıca organik sertifikalı olarak yetiştirilen tavukların, organik olarak adlandırılabilmesi için bakım standartlarını da karşılaması gerekir.
Bir protein kaynağı olarak bulunur. Kemiksiz et ve derinin temiz birleşimi, tavuğun parçalarından veya bütün karkaslarından elde edilir. (tüyler, kafalar, gagalar, ayaklar ve bağırsaklar bulunmaz)
Konsantre bir protein kaynağıdır. Kurutulmuş etler, et unlarından ‘daha az’ işlem görür. Et unları, önce yağı bir presleme/pişirme işlemiyle uzaklaştıran işleme yoluyla yapılır. Kalan malzeme daha sonra un oluşturmak için kurutulur. Buna karşılık, dehidrasyon işleminde tüm ham madde kullanılır ve içeriğin yağı yerine suyunu kaybetmeyi amaçlanır.

Kurutulmuş etler konsantre protein kaynaklarıdır ve et unu formlarından ‘daha az işlenir’. İlk önce presleme ve pişirme yoluyla yağı azaltılarak yapılan öğünlerin aksine, kurutulmuş etler pişirme veya presleme yapılmadan basitçe kurutulur.  Dehidrasyon tüm içeriği kullanır ve yağ yerine suyunu kaybetmeyi amaçlar.

Tavuktan elde edilen, doğal olarak kurutulan ve korunan, tüyleri, kafa, ayak ve bağırsakları içermeyen , et, kemik ve kıkırdak içeren konsantre protein kaynağıdır.

Tavuk etinden elde edilen et suyunu tanımlar.
Bir protein kaynağı olarka bulunur. Ördeğin parçalarından veya bütün karkaslarından elde edilen (tüyler, kafalar, ayaklar ve bağırsaklar hariç) kemiksiz et ve derinin temiz birleşimi.

Bir protein kaynağı olarak domuzdan elde edilen kemiksiz, temiz ettir

Yoğun içeriğe sahip yağlı bir tuzlu su balığıdır. Değerli bir protein ve DHA/EPA formunda omega 3 kaynağıdır.

Cod balığı yüksek kaliteli protein içeren, fosfor, niasin ve B-12 vitamini için de iyi bir kaynak olan az yağlı, beyaz etli bir balıktır.

Ringa balığının parçalarından veya bütün karkaslarından elde edilen, kemik olmaksızın et ve derinin temiz birleşimi olan bir protein kaynağı
Yetiştirilebilen deniz canlısı olan kriller, kalp ve beyin sağlığını destekleyen, biyolojik olarak kullanılabilirliği yüksek EPA ve DHA omega-3 yağ asitlerinin zengin bir kaynağıdır. Güçlü bir antioksidan olan astaksantin içerir.

Riboflavin, B12 Vitamini ve Fosforun yanı sıra çok iyi bir Protein ve Selenyum kaynağı içerir. Kabuksuz bütün yumurtayı su içermeyecek halde sunulur.

Riboflavin, Vitamin B12 ve Fosfor içerir. Çok iyi bir protein ve Selenyum kaynağıdır. Kurutulmuş formu kabuksuz bütün yumurtayı tanımlar.

Karbonhidrat İçerikleri

Sindirim sağlığını ve bağışıklığı destekleyen bir beta-glukan kaynağıdır.
İyi bir beta-karoten, niasin, B6 Vitamini, folat, fosfor ve bakır kaynağı ve çok iyi bir diyet lifi, Vitamin C, Vitamin K, tiamin ve manganez kaynağıdır.
Düşük glisemik indekse sahip bir tahıldır. İyi bir diyet lif içeriği ve mineral kaynağı sağlar.
Bir karbonhidrat olarak iyi bir selenyum ve çok iyi bir manganez kaynağıdır.
İyi bir protein, demir, fosfor ve bakır kaynağı ve çok iyi bir lif, folat ve manganez kaynağı olan düşük glisemik indekse sahip bir karbonhidrattır.
İyi bir lif, protein ve bakır kaynağı ve çok iyi bir folat ve manganez kaynağı olan düşük glisemik indekse sahip bir karbonhidrattır.
A vitamini, Niasin, B6 vitamini, folat, fosfor ve bakır ve çok iyi bir diyet lifi kaynağıdır. Ayrıca C vitamini, K vitamini, tiamin ve manganez içeren karbonhidrattır.
Aynı zamanda iyi bir potasyum kaynağı ve çok iyi bir beta-karoten, C vitamini ve manganez kaynağı olan bir lif kaynağıdır.
 
Protein ve beta-karoten, Vitamin B1, Vitamin B6, Vitamin C, Vitamin E ve Vitamin K içerir
 
Beta-karoten, niasin ve kalsiyum içerir. Diyet lifi, Vitamin C, Vitamin K, tiamin, riboflavin, folat, pantotenik asit, demir, magnezyum, fosfor, çinko, bakır ve manganez kaynağı.
Hipoalerjenik olarak kabul edilen ve yavaş salınan bir karbonhidrattır.

Yağ İçerikleri

Köpekler ve kediler için en önemli esansiyel yağ asidi olarak kabul edilen bir Omega-6 çoklu doymamış yağ asidi olan linoleik asit içerir. Doğal bir E Vitamini kaynağı olan karışık tokoferollerle korunmuştur.
Oldukça iyi bir Omega-3 (DHA/EPA) kaynağıdır.
Ayçiçek yağı, temel bir omega-6 yağ asidi olan linoleik asit içerir. Cildin en dıştaki su bariyerini koruyarak cilt sağlığında kritik bir rol oynar.
Daha kısa yağ asitleri zincirlerinden oluşan orta zincirli trigliseritler içerir. Bu kısa zincirli yağ asitleri kolayca sindirilir.
Doğal bir E Vitamini kaynağı olan karışık tokoferollerle korunmuş doğal bir Omega 3 ve 6 kaynağıdır.
Normal metabolizma ve optimal sağlık için önemli olan Omega-3 yağ asitleri kaynağı.

Lif İçerikleri

Beta-karoten içeriği yüksek bir lif kaynağı. Öncelikli bir lif kaynağıdır.
Glikoz seviyelerini düzenlemeye yardımcı olan ve sindirim sağlığını destekleyen çözünmez bir lif kaynağıdır.
C vitamini ve diyet lifi içerir (bir prebiyotik kaynağı sayılabilir.)
Sindirim desteği için faydalı bir prebiyotik olan inülin kaynağıdır.
İyi bir beta-karoten, Vitamin K, tiamin, niasin, fosfor ve bakır kaynağı ve çok iyi bir diyet lifi, Vitamin C, riboflavin, Vitamin B6, folat, magnezyum, potasyum ve manganez kaynağıdır.
Fazla yemeyi kontrol etmeye yardımcı olmak için karında dolgunluk hissi yaratan çözünür lif kaynağı.
A vitamini, Niasin, B6 vitamini, folat, fosfor ve bakır ve çok iyi bir diyet lifi kaynağıdır. Ayrıca C vitamini, K vitamini, tiamin ve manganez içeren karbonhidrattır.
Aynı zamanda iyi bir potasyum kaynağı ve çok iyi bir beta-karoten, C vitamini ve manganez kaynağı olan bir lif kaynağıdır.
 
Protein ve beta-karoten, Vitamin B1, Vitamin B6, Vitamin C, Vitamin E ve Vitamin K içerir
 
Beta-karoten, niasin ve kalsiyum içerir. Diyet lifi, Vitamin C, Vitamin K, tiamin, riboflavin, folat, pantotenik asit, demir, magnezyum, fosfor, çinko, bakır ve manganez kaynağı.

Meyve ve Sebze İçerikleri

Beta-karoten açısından yüksek bir lif kaynağı
Tiamin, riboflavin, pantotenik asit, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, selenyum, beta-karton, Vitamin C, Vitamin K, Vitamin B6, folat, potasyum içerir.
C vitamini açısından zengin, ayrıca antioksidanlar ve lif içerirler.

Bir antioksidan olan Likopen’i yüksek düzeyde içerir.

C vitamini ve diyet lifi içerir (bir prebiyotik kaynağı olarak sayılabilir)
Beta karoten açısından oldukça zengindir.

Yüksek antioksidanlar, iyi bir lif kaynağı, C Vitamini, K Vitamini ve manganez, idrar yolu sağlığına yardımcı olur.

 
C vitamini, potasyum ve manganez içerir ve çok iyi bir B6 vitamini kaynağıdır.
Yüksek antioksidan seviyesi, iyi bir diyet lifi ve folat kaynağı ve çok iyi bir C vitamini ve K vitamini kaynağıdır.
Beta-karoten, C Vitamini, E Vitamini (alfa tokoferol), K Vitamini, tiamin, riboflavin, Vitamin B6, folat, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko, bakır ve manganez kaynağı
A vitamini, Niasin, B6 vitamini, folat, fosfor ve bakır ve çok iyi bir diyet lifi kaynağıdır. Ayrıca C vitamini, K vitamini, tiamin ve manganez içeren karbonhidrattır.
Aynı zamanda iyi bir potasyum kaynağı ve çok iyi bir beta-karoten, C vitamini ve manganez kaynağı olan bir lif kaynağıdır.

Yüksek seviyede antioksidan, iyi bir lif ve manganez kaynağıdır.

Takviyeler

Eklem gelişimi ve sağlığı için oldukça önemlidir.
İnülin içerir ve prebiyotik etkisi sayesinde sindirime yardımcı olur.
İşlenmeyen bir işlemle yapılan yumurta kabuğu küspesi, kemik gücünü artırmak için doğal bir kalsiyum kaynağıdır ve ayrıca yumurta kabuğu zarı, glukozamin, kondroitin, hyaluronik asit ve kollajen kaynağı içerir.
Eklem ve kemik sağlığını olumlu yönde destekler. Sağlıklı eklemlerin korunmasına yardımcı olur ve hareketliliği destekler.
Kondroitin, EPA ve DHA içerir. Ayrıca eklem desteğine yardımcı olmak için  omega-3 yağ asidi ETA’yı da içerir.
Antioksidan ve bağışıklık sistemi desteği

Yağ yakımını hızlandırır ve kalp sağlığını destekler.

Bağışıklığı destekleyen ve gıdalar ile alınması gereken bir amino asittir.
Kediler için dışarıdan alınması zorunlu bir amino asittir. Köpekler için zorunlu değildir,  ancak büyük cins köpeklerin kalp sağlığı için gereksinim olabilir.
Bir prebiyotik olan mannan-oligosakkarit kaynağıdır.
Dışkı ve idrar kokusunu gidermeye yardımcı olan bir bitki
Scroll to Top