Köpeklerde Solunum Problemleri

Tıpkı insanlar gibi evcil hayvanlar da solunum problemleri yaşayabilir. Evcil hayvanınız nefes almakta zorlanıyorsa, onu hemen veteriner hekime götürmeniz önemlidir

Nefes almada zorluk, solunum sisteminin zorlandığının bir işaretidir. Köpeğinizin genel sağlığı, oksijene ve onu kırmızı kan hücrelerine ile vücudun tüm organlarına ulaştırmak için solunum sistemine bağlıdır.

 

 • Hızlı nefes alma veya nefes nefese kalma, efor veya ısıya karşı normal tepkiler olabilir.

 • Bulldoglar, Puglar, Pekinez veya Fransız Bulldogları gibi kısa burunlu bazı ırklar genellikle solunum problemleri yaşar. Bunun nedeni genellikle burunlarındaki kanalların dar olmasıdır.

 • Genel bir kural olarak, yüz ne kadar düz olursa, köpeğin solunum problemleri yaşama olasılığı o kadar artar.

Evcil Hayvanlarda Solunum Sorunları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Öksürük: Öksürük, evcil hayvanlarda solunum probleminin yaygın bir belirtisidir. Enfeksiyonlar, alerjiler veya kalp hastalığı gibi birçok şeyden kaynaklanabilir.

Hapşırma: Hapşırma, solunum probleminin başka bir işaretidir. Burundaki enfeksiyonlar, toz veya yabancı cisimler gibi şeylerden kaynaklanabilir.

Hırıltı: Hırıltı, evcil hayvanların nefes alırken çıkardığı tiz bir sestir. Astım veya tıkalı bir hava yolu gibi bir solunum probleminin işareti olabilir.

Nefes darlığı: Evcil hayvanınız hızlı nefes alıyorsa veya çok fazla nefes alıyorsa, yeterince hava almakta zorlanıyor olabilir. Bu, kalp hastalığı veya akciğer hastalığı gibi ciddi bir sorunun işareti olabilir.

Ne Yapabilirsiniz?

Evcil hayvanınız nefes almakta zorlanıyorsa, onu hemen veteriner kliniğine götürün.

Evcil hayvanınızın yaşam alanını temiz tutun: Toz, küf ve diğer alerjenler evcil hayvanlarda solunum problemlerine neden olabilir. Evcil hayvanınızın yaşam alanını temiz ve bunlardan uzak tutmak, solunum problemlerini önlemeye yardımcı olabilir.

Sigara içmekten kaçının: Sigara içiyorsanız, evcil hayvanınızın yanında sigara içmeyin. Duman, evcil hayvanlarda solunum problemlerine neden olabilir.

Evcil hayvanınızı sağlıklı tutun: Evcil hayvanınızı dengeli bir mama ile beslemek, bol miktarda egzersiz ve düzenli kontroller sağlıklı nefes almalarına yardımcı olabilir.

Sonuç olarak, evcil hayvanlarda solunum problemleri ciddi olabilir. Evcil hayvanınız nefes almakta zorlanıyorsa, onu hemen veteriner hekime götürün.

Köpeklerin sağlıklı solunumu; Fiziksel aktivite, beslenme ve diğer vücut sistemleri için hayati öneme sahiptir.

Nedenleri:

Köpeklerde solunum problemleri, birçok farklı faktöre bağlı olabilir. Bunlar şunları içerir:

 1. Üst solunum yolu enfeksiyonları: Burun, boğaz ve bronşların enfeksiyonu, köpeklerde solunum problemlerine neden olabilir.

 2. Astım: Astım, hava yollarının daralması ve inflamasyonu nedeniyle solunum zorluğuna neden olabilir.

 3. Kalp hastalıkları: Kalp hastalıkları, köpeklerde nefes almada güçlük, öksürük ve yorgunluğa neden olabilir.

 4. Akciğer hastalıkları: Akciğer hastalıkları, köpeklerde solunum zorluğu, hırıltılı solunum ve öksürüğe neden olabilir.

 5. Yabancı cisimler: Köpeklerin solunum yollarına kaçan yabancı cisimler, öksürük, hırıltılı solunum ve solunum zorluğuna neden olabilir.

Belirtileri:

Köpeklerde solunum problemlerinin belirtileri, şunları içerebilir:

 1. Hırıltılı solunum: Solunum sırasında hırıltılı bir ses duymak.

 2. Öksürük: Öksürük, solunum yollarındaki iritasyonun bir işaretidir.

 3. Nefes almada zorluk: Nefes almada güçlük veya solunum hızının artması.

 4. Yorgunluk: Solunum problemleri, köpeklerin yorgun hissetmelerine neden olabilir.

 5. Mavi dudaklar: Solunum problemleri ciddi olduğunda, dudaklar ve diğer mukoza zarları mavimsi bir renk alabilir.

Tedavi Seçenekleri:

Köpeklerde solunum problemlerinin tedavisi, altta yatan nedenlerine bağlıdır. Veteriner hekiminizin belirleyeceği tedaviye ek olarak yapabilecekleriniz şunlardır:

 • Sıcak ve nemli ortamlardan uzak durun. Köpekler bizim gibi terlemezler, yani sıcak ve nemli iklimlerin neden olduğu solunum sorunlarına daha yatkındırlar. Daha serin bir ortam yaratmak için klima kullanın veya pencereleri ve kapıları açın. Düz burunlu köpek ırkları özellikle sıcak havalarda artan solunum problemlerine eğilimlidir.
 • Heyecanı veya egzersizi azaltın. Köpeklerinizin solunum problemlerinin yaşlılıkla ilgili olduğunu düşünüyorsanız, sahip oldukları aktivite miktarını azaltabilir veya daha yavaş egzersiz yapabilirsiniz.
 • Steril Burun damlaları. Köpeğinizin kuru veya tıkalı bir burnu varsa, steril burun damlalarını denemek isteyebilirsiniz. (her burun deliğine iki damla)
 
Scroll to Top