Köpeklerde Şişkinlik ve Yumru

Şişlik ve yumrular birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olur. “Çok büyük ne kadar büyük?” “Bu ciddi mi?” “Şimdi kaldırayım mı yoksa izleyeyim mi?” Bunların hepsi, veteriner hekimlerin büyümeyle ilgili olarak müşterilerinden duydukları çok yaygın sorulardır. Tüm Şişlik ve yumrular için mükemmel bir cevap yoktur, ancak bazıları daha sonra değil, daha erken ele alınmalıdır.

     Hızlı büyüyen şişlikler: Evcil hayvanınızda bir ay içinde büyüyen bir kitle fark ederseniz veya daha hızlı büyüyorsa veteriner hekiminize ulaşmalısınız. Özellikle baş, yüz ve bacaklar gibi, belirli bölgelerde daha küçük kitleleri kontrol altında tutması daha kolaydır.

     Ağrılı yumrular: Dokunduğunuzda tepki verebilen yumrular veya koltuk altı veya kasık gibi evcil hayvan hareket ettiğinde ağrı hissettiği bir bölgedeyse, vakit kaybetmeden muayeneye gitmelisiniz.

     Derideki kitlede akıntı veya renk değişikliği: Bu kitle ve yumrular erken dönemde değerlendirilmelidir; devam eden bir enfeksiyon mevcut olabilir.

     Büyüyen ve sonra tekrar küçülen şişlikler: Bu şişlikler, histamin granülleri içeren mast hücre tümörü adı verilen bir tümör türü olabilir. Histamin salındıkça şişer ve salındıkça tekrar küçülürler. Bu şişlikler kaşıntılı olabilir. Bu şişlikleri kanatmayın veya sıkmayın. Bunu yapmak daha fazla histamin salınımına neden olabilir ve yaygın olmamakla birlikte ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu şişlikler, küçük olduklarında cerrahi olarak çıkarılabilir.

     Birkaç dakika içinde boyutu artan birkaç yumru/yumru: Bu alerjik bir reaksiyon olabilir ve acilen veteriner hekim müdahalesi gereklidir.

Şişkinlikler ve Yumruların Nedenleri

Evcil hayvanınızın üzerindeki yumru ve şişliklerin birçok nedeni olabilir. Bazı yaygın nedenler arasında yağ kitleleri, tümörler (benign ve malign), kistler, enfeksiyon (apse), alerjik reaksiyonlar ve yaralanma veya fıtıktan kaynaklanan şişlikler yer alır.

Fıtık, bir doku veya organ diğerinden vücutta anormal bir yere doğru çıkıntı yaptığında meydana gelir ve genellikle bir yumru veya şişliğe neden olur.

Alerjik reaksiyonlar ve apseler dışında, veteriner hekiminiz ne tür bir kitle olduğunu sadece dokunarak tanımlayamaz. Hem ciddi hem de basit olan birçok kitle aynı şekilde hissedebilir ve görünebilir.

Evcil Hayvanlarda Şişkinlik ve Yumruları Tedavi Etme ve Teşhis Etme

     Sitoloji: Bu, veteriner kliniğinizde birçok kez tamamlanabilen ve genellikle anestezi gerektirmeyen bir testtir. Veteriner hekiminiz kitleyi birkaç kez küçük bir iğne ile aspire edecek ve numuneye mikroskop altında bakacaktır.

     Görsel Takip: Veteriner hekiminiz kitle boyutunu ölçecek ve büyümeyi izleyecektir. Hızla büyüyorsa, bir sonraki adıma geçilebilir.

    Lokal biyopsi (punch veya insizyonel biyopsi olarak da adlandırılır): Bu test veteriner kliniğinizde de yapılabilir ancak genellikle anestezi gerektirir. Cerrahi olarak küçük bir örnek alınacak ve bölgeye dikiş atılacaktır. Numune, bir veteriner patoloğu tarafından değerlendirilmek üzere bir laboratuvara gönderilecektir. Sonuçlar 3 ila 7 gün sürebilir, ancak çoğu zaman sonuçlar yalnızca sitolojiden elde edilen sonuçlara göre daha kesindir.

     Cerrahi operasyon: Veteriner hekiminiz gerekliyse anestezi altında kitleyi operasyon ile alacaktır.

Scroll to Top