Köpeklerde Salya ve Akıntı

Salya, yiyecekleri çiğneme ve sindirmeye yardımcı olmasının yanında ağız florasının da sağlıklı tutulmasında önemli bir rol alır. Ancak salyanın daha ciddi bir şeyin belirtisi olabileceği ve köpeğinizin veteriner hekim tedavisine ihtiyaç duyabileceği durumlar da vardır.   

Her zaman salyası akmayan köpekler bile lezzetli bir yiyecek gördüklerinde salyaları akabilir. Tükürük sindirimde önemli bir rol oynar, bu nedenle bir parça ödül maması gibi heyecan verici yiyeceklerin düşüncesi bile köpeğinizin ağzını sulandırabilir.

Bazı ilaçlarda olduğu gibi nahoş bir tat da salyaya neden olabilir.

  • Köpeğinizin midesini rahatsız eden herhangi bir şey salyaya neden olabilir. Hareket hastalığı mide bulantısının yaygın bir nedenidir, bu yüzden arabada birçok köpeğin salyası akar.

Köpeklerin salyalarının akması normal mi?

Köpeklerin ara sıra salyalarının akması normaldir. Çoğu zaman, yiyecek gördükleri veya ilginç bir koku duydukları için, bazı köpek ırkları ise yüz yapısı nedeniyle daha fazla salya üretimine eğilimlidir. Ancak köpeğinizin salyası aşırı derecede, olağandışı bir miktarda akıyorsa veya başka semptomlar eşlik ediyorsa önemli bir problemin işareti olabilir.

Diş ve diş eti sorunları, zehirlenme veya sıcak çarpması gibi veteriner hekimin tedavisi gerektiren birçok olası salya artışına sebep olan durum vardır.

“Aşırı” salya akmasının farklı ırk köpekler için farklı şeyler ifade ettiğini akılda tutmakta fayda vardır.(Bir ırk için aşırı olan salya diğeri için normal olabilir.) Normal davranışlarına dayanarak köpeğiniz için neyin aşırı olduğunu bilebilirsiniz

Köpeğim neden salya akıtıyor?

Köpeğinizin salyasının akmasına neden olabilecek birçok şey vardır. Heyecan, korku, stres ya da belirli ilaçların bir yan etkisi olabilir. Salya akması aynı zamanda mide bulantısının da bir işareti olabilir ve siz araçtayken salyalarının fazlalaştığını  fark ederseniz nedeni taşıt tutması olabilir.

Diş sorunları, yaralanma, enfeksiyon, ağız veya dudakların tahriş olması veya ağızlarına, dişlerine veya boğazlarına takılan bir şey de sebep olabilir. Bu nedenle, salyası akan köpeğinizden endişeleniyorsanız, her zaman için veteriner hekiminize başvurmalısınız.

Salya akması bir dereceye kadar normaldir ancak aşırı, olağandışı veya başka belirtilerle birlikteyse daha ciddi bir şeyin işareti olabilir.

Köpeğimin salyası akıyor ne yapmalıyım?

Veteriner hekiminiz için ne kadar çok bilgiye sahip olursanız o kadar iyidir, bu nedenle hangi ayrıntıları gözlemleyeceğinizden bahsedelim;

Unutmayın, köpeğinizin durumunun hayati tehlike oluşturabileceğinden endişeleniyorsanız, örneğin herhangi bir zehirli madde veya zehir yutmuşsa veya boğazına bir şey takılmışsa hemen bir veteriner hekimle iletişime geçmelisiniz.

Salya akması bir ağrı belirtisi midir?

Salyası akan köpeğinizin ağrı veya acı çekmesi olasıdır. Örneğin, salya akmasına neden olabilecek ağız veya diş sorunları ise ağrılı olabilir. Ayrıca boğazına bir şey takılabilir, bu da yutmayı acı verici hale getirebilir.

Scroll to Top