Köpeklerde Pire

Köpeklerde görülen en yaygın pireler Ctenocephalides felis’dir . Köpeğinizin kaşındığını gözlemlerseniz muhtemelen sebebi pirelerdir. Sebebin pireler olup olmadığından emin olmak isterseniz, pire tarağı kullanabilirsiniz.

Tarakta gördüğünüz küçük siyah noktalar pire dışkıları veya yumurtaları olabilir. Ezdiğinizde kırmızı bir renk görürseniz muhtemelen köpeğinizin kanıdır. Dolayısıyla pire konusunda destek almanız gereklidir.

  • Köpeklerde Pirelerin Yaşam Döngüsü

Belirtiler

Köpeklerde Pire bulunduğunda belirtileri şunlardır:

Köpeğinizin kaşındığını görürseniz, ilk olarak pireleri aklınıza getirebilirsiniz. Köpek pire dışkılarını ıslak bir kağıt havlu üzerine döktüğünüzde net bir şekilde görebilirsiniz. Veteriner hekim diğer kaşıntı nedenlerini ortadan kaldırmak için gerekli muayeneleri yapmayı ve köpek pire alerjik dermatiti olup olmadığını kontrol edecektir.

Köpeklerde Pirelerin Taşıdığı Hastalıklar

Anemi – Pireler köpeklerde kan kaybına neden olabilir. Özellikle yavru köpeklerde bazen ölümcül olabilir.

Dipylidium Caninum – Bu tür parazit pireleri ara konak olara kullanır. Köpeklerde kendini temizlerken pire yutarsa, parazit larvası yetişkin bir tenyaya dönüşür

Pire Alerjisi – Bazı köpekler, tekrar tekrar pire tarafından ısırılırsa pirelere karşı alerji geliştirir. Pire alerjisi olan köpekler, aşırı derecede kaşınırlar ve bu şekilde cilt enfeksiyonları gelişir.

Hemobartonelloz Pire ile taşınan mikroorganizmanın neden olduğu ciddi bir anemiye neden olur.

 
 
Temizlik
 
 
Tedavi

Evcil hayvanınızın üzerinde yaşayan pireler için doğrudan köpeğinizin cildine ve tüylerine uygulanabilecek çeşitli tedaviler vardır.

Spreyler

Spreyler ayrıca ”damla” şeklinde tedavilerin sayesinde artık daha az kullanılıyor. Bununla birlikte, Fipronil denilen bileşeni içererebilirler.

Tasmalar

Pire tasmaları genellikle lokal etkilidir. Tüy dökülmesine ve tahrişe neden olabilirler. Bununla birlikte, veterineri hekiminizden alabileceğiniz eskiye göre daha duyarlı yeni nesil pire tasmaları vardır.

Spot-On

Bu ürünler pire tedavisi ve önlenmesinin en basit ve en etkili yoludur. Genellikle köpeğinizin boynuna, pire öldürmeye ve bazen de yumurtaların gelişimine etki edecek bir ilaç içerir. Birkaç marka arasından köpeğiniz için en iyisini bulmak için veterineri hekiminize danışabilirsiniz.

Dahili Tedaviler

Topikal tedavilerin yanı sıra, size köpekleri doğrudan kullanılan ilaçlarla tedavi edebilirsiniz.

İlaç

Pireler ayrıca köpek tarafından emilen tabletler ve sıvılar yoluyla ağız yoluyla da tedavi edilebilir ve daha sonra ısırdıklarında pireleri öldürür veya sterilize eder.

Enjeksiyonlar

Pire yumurtalarının gelişmesini önlemek için köpeklere enjeksiyon yapılabilir, ancak genellikle aynı zamanda topikal bir tedavi kullanmak zorunda kalacaksınız

 

Korunma

 Köpeğinizin piresi olduğunu düşünüyorsanız, uygun tedavi hakkında bilgi almak için veteriner hekiminizle konuşabilirsiniz. Köpeğinizde kedilere özel pire ürünlerini kullanmamalısınız. Çünkü aktif  etken maddelerden bazıları köpeğiniz için zehirli olabilir. Köpeklerin yanı sıra kediniz de varsa, kedilerin köpeklere temas yoluyla maruz kalabileceği bu kimyasal içeren pire tedavi ürününü kullanmayın.

 Köpeklerde pirelerden kurtulma aşamasında dostunuza dikkat ettiğiniz kadar evinize de bakmalısınız. Tüm mobilyalar ve halıların da düzenli olarak yüksek sıcaklıkta yıkandığından emin olun.

 Unutmayın, özellikle yavru bir köpek besliyorsanız, köpeğinizi tedavi etmeden önce veteriner hekiminiz ile görüşmeniz önemlidir. Bazı kullanıma hazır paraziter ürünlere köpeğinizin bağışıklığını dahi sağlayabilir.

Scroll to Top