Köpeklerde Kulak Problemleri

Birçok köpek sahibi, bir kulak enfeksiyonunun belirgin belirtilerini tanımayı öğrenmiştir. Sızlanma, kaşınma ve kafa sallama genellikle bu sorunun ilk belirtileridir.

Kulak enfeksiyonları, özellikle Basset Hounds ve Cocker Spaniel gibi sarkık kulaklı köpeklerde yaygın görülen durumlardır. Köpeklerin yaklaşık yüzde 20’sinde bir veya iki kulağı etkileyebilecek bir tür kulak hastalığı vardır. Neyse ki, köpeğiniz için bu bölümlerin uzunluğunu ve şiddetini azaltmak için atabileceğiniz adımlar var.

 

  • Otitis eksterna, media ve interna olarak bilinen üç tip kulak enfeksiyonu vardır. En yaygın olanı, iltihabın kulak kanalının dış kısmını kaplayan hücre tabakasını etkilediği otitis eksterna’dır.

  • Otitis media ve interna, sırasıyla orta ve iç kulak kanalı enfeksiyonlarını ifade eder.

  • Bu enfeksiyonlar genellikle enfeksiyonun dış kulaktan yayılmasından kaynaklanır.

  • Otitis media ve interna çok ciddi olabilir ve sağırlık, yüz felci gibi belirtilerle sonuçlanabilir.

  • Bu nedenle enfeksiyonları önlemek ve sorunlar ortaya çıktığında erken tedavi aramak önemlidir.

Köpek Kulak Enfeksiyonlarının Belirtileri

Bazı köpekler, kulak kanalında kulak kiri birikmesi ve akıntı dışında hiçbir kulak enfeksiyonu belirtisi göstermez. Ancak kulak enfeksiyonları genellikle ciddi rahatsızlığa neden olur ve etkilenen köpekler aşağıdaki gibi belirtiler gösterebilir:

Köpeklerde Kulak Enfeksiyonlarına Ne Sebep Olur?

Köpek kulak kanalı, bir insanınkinden daha dikeydir ve sıvıyı tutma eğiliminde olan bir L şekli oluşturur. Bu yapı köpekleri kulak enfeksiyonlarına daha yatkın hale getirir. Kulak enfeksiyonlarına tipik olarak bakteri, mantar veya her ikisinin bir kombinasyonu neden olur. Yavru köpeklerde kulak parazitleri da bir enfeksiyon kaynağı olabilir.

Köpeğinizi kulak enfeksiyonlarına yatkın hale getirebilecek faktörler şunlardır:

Kulak Enfeksiyonlarında Teşhis

 Köpeğiniz kulak enfeksiyonunun yaygın belirtilerinden herhangi birini gösteriyorsa, mümkün olan en kısa sürede veteriner hekiminizi ziyaret etmeniz gereklidir. Erken tedavi sadece köpeğinizin rahatı için değil (bu durumlar ağrılı olabilir), aynı zamanda enfeksiyonun orta ve iç kulağa ilerlemesini önlemek için de gereklidir. Kulak enfeksiyonlarını evde tedavi etmeye çalışmayın.

Veteriner hekiminize problemin kapsamlı bir geçmişini vermeye hazır olun. Bu, özellikle ilk kulak enfeksiyonları için önemlidir.

Veteriner hekiminiz ihtiyacı olabilecek bilgiler:

Köpeğinizin sağlık geçmişini öğrendikten sonra veteriner hekiminiz fiziki muayene yapacaktır. Şiddetli vakalarda, kulak kanalının derinliklerinde incelemeyi kolaylaştırmak için köpeğinize sakinleştirici verilmesi de önerilebilir.

Veteriner hekiminiz her iki kulağı da değerlendirecektir.

Muayenede;

Köpek Kulak Enfeksiyonları Nasıl Tedavi Edilir?

Veteriner hekiminiz, ilaçlı bir kulak temizleyici kullanarak köpeğinizin kulaklarını  temizleyecektir. Ayrıca evde kullanmanız için bir kulak temizleyici ve topikal bir ilaç reçete edebilir. Şiddetli vakalarda, veterineriniz oral antibiyotikler ve antiinflamatuar ilaçları da reçete edebilir.

Komplike olmayan kulak enfeksiyonlarının çoğu, uygun tedavi başladıktan sonra 1-2 hafta içinde düzelir. Ancak ciddi enfeksiyonlar veya altta yatan koşullara bağlı olanların çözülmesi aylar alabilir veya kronik sorunlara dönüşebilir. Diğer tedavilerin başarısız olduğu ciddi kronik hastalık vakalarında, hekiminiz Total Kulak Kanalı Ablasyonu (TECA) gibi bir çözüm önerebilir.

Scroll to Top