Köpeklerde Anormal Kilo Kaybı

Kilo kaybı, normal vücut ağırlığının %10’unu aştığında ve sıvı kaybı veya dehidrasyon ile ilişkili olmadığında klinik olarak problem kabul edilir.

Stres ve yer değişiklikleri, taşınma, üzüntü veya kızgınlık gibi dönemlerde kilo kaybı görülebilir. Bu durumların bazıları geçici olabiliyorken bazen daha ciddi problemleri işaret edebilir.

Örneğin böbrek veya karaciğer rahatsızlıkları gibi ciddi sistemik sağlık problemlerinde de kilo kaybı görülür. Ani kilo kayıpları genellikle daha ciddi problemlerle ilişkilidir.

Köpeğimin kilo vermesine ne sebep oldu?

Kilo kaybı, vücudun ihtiyacına göre yetersiz kalori alımının sonucudur.

Olası sebepleri:

Başka hangi işaretleri aramalıyım?

Kilo kaybı, vücudun birçok organ sistemindeki bozukluklardan kaynaklanabilir ve herhangi bir organı veya tüm organları etkileyebilir. Köpeğinizin kilo kaybının nedeni hakkında bilgi sağlayabilecek sorular şunları içerir:

Köpeğimin kilo kaybının nedeni nasıl teşhis edilebilir?

Kapsamlı bir tıbbi öykü ve fizik muayene, veterinerinizin gerçekleştirmesi gereken en yararlı teşhis testlerini belirlemesine yardımcı olacaktır. Kan ve idrar testleri ve radyografiler (X-ışınları) en sık önerilen teşhis testleridir. Abdominal ultrason da önerilebilir.

Kilo kaybına neden olan başlıca hastalıklar nelerdir?

Birçok hastalık kilo kaybına neden olabilir. Aslında, çoğu kronik hastalık, hastalığın seyri sırasında bir süre kilo kaybına neden olur. Bununla birlikte, kilo kaybıyla ilişkili daha yaygın durumlardan bazıları şunlardır:

–     Davranışsal bir durum veya hastalık nedeniyle anoreksiya (iştahsızlık).

–     Koku kaybı, yiyecekleri kavrayamama veya çiğneyememe, yutma bozuklukları, kusma veya regürjitasyonun neden olduğu psödoanoreksi.

–     İnflamatuar bağırsak hastalığı, lenfanjiektazi veya şiddetli bağırsak parazitizmi gibi vücudun bağırsak yolundan besinleri emme yeteneğini engelleyen malabsorptif bozukluklar.

–     Ekzokrin pankreatik yetmezlik gibi vücudun gıdayı kullanılabilir besin maddelerine ayırma kabiliyetine müdahale eden kötü sindirim bozuklukları.

 –    Diabetes mellitus, hipoadrenokortisizm (Addison hastalığı), hipertiroidizm (köpeklerde nadir görülür) ve kanser gibi metabolik bozukluklar.

–    Ana organları (kalp, karaciğer veya böbrekler) içeren hastalıklar.

–     Zayıflık veya felç ile sonuçlanan nöromüsküler hastalık.

–     Yutma bozuklukları

–     Depresyon, anoreksiya veya psödoanoreksiyaya neden olan merkezi sinir sistemi hastalığı.

–     Aşırı fiziksel aktivite, uzun süre soğuğa maruz kalma, hipertiroidizm, gebelik veya emzirme, ateş, enfeksiyon, iltihaplanma ve kanser ile ilişkili artan kalori talebi.

Köpeğimin kilo kaybını tedavi etmek için ne yapılabilir?

Tedavi, köpeğinizin kilo kaybının spesifik nedenine göre belirlenecektir. Spesifik bir teşhis konulduktan sonra, sorunu çözmek veya köpeğinizin yaşam kalitesini iyileştirmek için tedavi hemen başlatılacaktır.

Köpeğimin kilo kaybının ilerleyişi nasıl olur?

Prognoz, köpeğinizin özel teşhisine bağlı olarak değişiklik gösterir. Kapsamlı bir tıbbi geçmiş, eksiksiz bir fizik muayene ve uygun teşhis testleri, veteriner hekiminize evcil hayvanınız için hem ilerisini hem de en iyi tedavi yöntemini belirlemede yardımcı olacaktır.

Scroll to Top