Köpeklerde Kene

Keneler, diğer hayvanlardan kan emen örümcek benzeri küçük parazitlerdir. Kanla dolduğunda daha büyük ve daha koyu renkli bir hale gelen yumurta şeklindeki bir gövdeye sahiptir. Pirelerin aksine uçamazlar veya zıplayamazlar.

Yıl boyunca aktif olmalarına rağmen, genellikle ilkbahar ve sonbahar’da görülür. Köpeklerin kedilere göre kene kapma olasılığı daha yüksektir. Sürekli dışarı çıkmaları nedeniyle yürüyüş sonrasında köpeğinizi kontrol etmelisiniz.

 

Köpekteki kene nasıl çıkarılır?

Kene ısırıkları hastalık taşıyabilir, bu yüzden onları hemen ve uygun şekilde çıkarmak önemlidir. Bir keneyi çıkarırken, kenenin vücudunu sıkmadığınızdan veya kafasını içeride bırakmadığınızdan emin olun. Eğer kenenin vücudunu sıkarsanız veya kafasını içeride bırakırsanız, kenenin toksinlerini salgılamasına sebep olursunuz.

Kene çıkarma aracı

Veterinerler kliniklerinden alınabilen bir kene çıkarma aracı ile veteriner hekiminiz size bir keneyi çıkarmanın en iyi yolunu gösterebilir.

Bir keneyi nasıl çıkaracağınızdan emin değilseniz, lütfen önce veteriner hekiminizle görüşün.

Lyme hastalığı

Keneler, köpeğinize yerleşir, beslenir ve zamanı geldiğin düşer. Bu süre zarfında, kenenin köpeğinize bir hastalık bulaştırması mümkündür.

Keneler, Lyme hastalığı adı verilen ciddi bir bakteriyel enfeksiyon taşırlar. Ayrıca insanlar da Lyme hastalığına yakalanabilir.

Köpeklerdeki belirtiler şunları içerir:

Lyme hastalığı tedavisi

Erken dönemdeki Lyme hastalığı antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Köpeğinizin veya  Lyme hastalığı olduğunu düşünüyorsanız, testler yapılarak tedaviye başlanması için veteriner hekiminizle iletişime geçin.

Keneyi önleme

 Damla içeren tedaviler ve paraziter tabletler gibi farklı tedavi türleri vardır. Ayrıca tasmaları da değerlendirebilirsiniz.

İnsanlar da kene kapabilir

Köpeğinizi gezdirirken kendiniz için de önlem alın ve açık bölgelerinizi örtmek için uzun kollu kıyafetler ve pantolon giyin.

Kene tarafından ısırıldıysanız, keneyi çıkarmak için uygun çıkarma aracı kullanın. Eğer endişeleniyorsanız, lütfen kendi doktorunuzla konuşun veya bir sağlık kurumuna başvurun.

Scroll to Top