Köpeklerde Kabızlık

Kabızlık, dışkı veya dışkının seyrek veya zor çıkışıdır ve tipik olarak geçici bir durumdur. Bir çok kabız köpek, dışkılamaya çalışırken zorlanma veya ağrı yaşayacaktır.

Şiddetli bir kabızlık, genellikle ciddi, kalıcı veya geri döndürülemez bir tıbbi durumla ilişkilendirilir. Kimi zaman bu zorlanmadan dolayı çıkan dışkıda kan görülebilir.

Bağırsağın en önemli işlevlerinden biri de su emilimi olduğundan, bazen kanaldaki dışkı sertleşir ve kurur. Bu da dışkının geçişini daha da zorlaştırır. Bazı durumlarda köpekler susuz kalabilir, aşırı ıkınma nedeniyle az miktarda sıvı dışkı veya kan görülebilir. Bazen, sıvı dışkı ishal ile birbirine karıştırılır, ancak aslında, köpek ıkındığında, az miktarda sıvı dışkı maddesi sert dışkı kütlesinin etrafında bulunabilir.

Köpeklerde kabızlığa ne sebep olur?

Köpeklerde kabızlığın birçok olası nedeni vardır. En yaygın neden, tahriş edici veya sindirilemeyen yabancı cisimlerin yutulmasıdır. Uzun tüylü köpekler veya kendilerini aşırı derecede yalayan ve temizleyen köpekler de kabız olma riski altındadır.

Köpeklerde kabızlığın diğer yaygın nedenleri şunlardır:

 •      Bağırsak hastalıkları
 •      Kabızlığa neden olan ilaçlar (antihistaminikler, diüretikler, kimi ağrı kesiciler gibi)
 •      Normal bağırsak hareketlerinin geçişini değiştiren korku, endişe ve diğer davranışsal durumlar
 •      Yabancı cisimler veya bağırsak tıkanıklığı
 •      Hormonal hastalıklar (hipotiroidizm, hiperparatiroidizm)
 •      Yetersiz egzersiz ve fiziksel aktivite
 •      Megakolon (genişlemiş bağırak sendromu)
 •      Nörolojik hastalıklar
 •      Dışkılamayı zorlaştıran eklem ve kemik problemleri gibi ağrılı durumlar
 •      Kalçadaki yaralanmalar veya anormallikler
 •      Diyette ani değişiklik veya uygun olmayan gıdalar
 •      Sindirim sisteminde yer alan tümör veya kitleler

Köpeğimin kabız olup olmadığını nasıl anlarım?

Çoğu köpek günde en az bir kez dışkı üretir; birçoğunun günlük beslenme sayısına karşılık gelen bir dışkı düzeni vardır. Köpeğiniz kabızsa, muhtemelen birkaç kez başarısız bir şekilde dışkı çıkarmayı deneyecektir. Köpeğinizin aşırı derecede daireler çizdiğini, popoyu yere sürttüğünü veya sık sık çömeldiğini ve hatta daha ciddi vakalarda ağrı çektiğini gözlemleyebilirsiniz.

 Diğer klinik belirtiler arasında iştah azalması, kusma, az miktarda sulu dışkı veya mukus içeren dışkı ve kilo kaybı yer alır. Bazı kabız köpeklerin karın bölgesi gergin, ağrılı olabilir. Bu durumda karınlarına bastırırsanız ağrı hisseder ve hırlarlar.

Köpeklerde kabızlık nasıl teşhis edilir?

Çoğu vakaya fizik muayene ve tıbbi öykü ile teşhis konulacaktır. Köpeğinizin karnını değerlendirirken, veterineriniz muhtemelen sert, şişmiş bir kolon hissedecektir. Rektal darlıkları (önceki bir sorundan kaynaklanan çıkış yolunun daralması), tümörleri, yabancı cisimleri veya diğer anormallikleri ekarte etmek için rektal muayene yapabilir. Çoğu durumda, kabızlığın derecesini ve bir tıkanıklığın olup olmadığını belirlemek için karın röntgenleri (X-ışınları) yapılacaktır. Kan testleri ve idrar tahlili, dehidrasyon veya enfeksiyon aramak için değerlidir. İleri vakalarda, karın ultrasonu köpeğinizin kabızlığının nedenini belirlemeye yardımcı olabilir. Bir rektal kitle veya darlıktan şüpheleniliyorsa biyopsiler de önerilebilir.

Kabızlık nasıl tedavi edilir?

Çoğu kabızlık vakasının tedavisi nispeten kolaydır. İlk adım, sertleşmiş dışkı maddesini gevşetmek veya çıkarmaktır. Çıkarma, lavman ve ilaçlar dahil olmak üzere bir veya birkaç tedavi kombinasyonunun kullanılmasıyla gerçekleştirilebilir.

 Daha ciddi durumlarda operasyon veya beslenme takibi dahil olmak üzere ek müdahaleler gerektirebilir. Köpeğiniz kabızlığın nedenine bağlı olarak düşük veya yüksek lifli bir diyete ihtiyaç duyabilir. Davranışsal veya psikolojik kabızlık nedenleri olan köpeklerin, eğitim ve/veya ilaçlar yoluyla davranış değişikliğine ihtiyacı olabilir. Kabızlık düzeldikten sonra probiyotik gibi sindirim sistemi takviyeler kullanılabilir.

Scroll to Top