Köpeklerde İshal

Muhtemelen hayatınızın bir noktasında bir diyare geçirmişsinizdir. İshal, biçimlenmemiş, sulu veya gevşek dışkı olarak tanımlanır. Haftalar, aylar sürebilir veya aralıklı olarak da ortaya çıkabilir.

Köpek sahiplerinin ishalin bir hastalık olmadığını, aksine birçok farklı hastalık ve rahatsızlığın belirtisi olduğunu anlamaları önemlidir. İshal spesifik olmayan bir semptom olarak kabul edilir. Köpeklerde ishalin altında yatan nedeni bulmak ve köpeğin sıvı kaybını önlemek için müdahale etmek önemlidir

İshal hafif, orta veya şiddetli gelişebilir.Hafif ve orta dereceli ishal durumunda dostunuzu yakından gözlemeli, oluşan sıvı kaybını telafi etmelisiniz. Şiddetli ishaller köpeğinizde aniden sıvı kaybına neden olabilir. Köpeklerde ishal bir çok farklı nedenlerden dolayı olabilir. Kanlı veya sulu ishal köpeklerde en ciddi tiplerdir. Virüs kaynaklı bulaşıcı hastalıklara işaret edebilir. Özellikle aşılanmamış köpeklerin daha hassas olduğu bulaşıcı virüsler risk teşkil eder.

Köpeklerde ishalin altında yatan nedeni bulmak ve köpeğinizin sıvı kaybını önlemek için müdahale etmek önemlidir.
Evcil hayvanınızın dehidratasyon(sıvı kaybı), kilo kaybı veya halsizlik gibi hastalık belirtileri göstermesi durumunda, vakit kaybetmemeniz çok önemlidir.
Genellikle dışkı normalden çok daha nemlidir ve daha rahatsız edici bir kokuya sahiptir. İshal, ince bağırsak veya kalın bağırsak hastalığından kaynaklanabilir ve ayrıca bağırsak hareketindeki bir artıştan kaynaklanabilir.

 

Bir köpeğin akut (ani başlangıçlı) ishal geliştirmesinin en yaygın nedeni diyettir. (Çok ani bir değişiklik ya da kötü bir şey yemiş olmaları nedeniyle.)

Bununla birlikte, diğer olası nedenler arasında;
Enfeksiyon (örn. Parvovirüs veya Campylobacter),
Giardia gibi parazitler
Pankreas bozuklukları veya toksinler (çikolata yer fıstığı veya ağır metaller gibi)
Bağışıklık sistemi hastalıkları (örn. İltihaplı Bağırsak Hastalığı, IBD)
Gıda alerjileri (bu nadir olmakla birlikte, genellikle kaşıntıya da neden olurlar)

 

Belirtiler

İshale sebep olabilecek bir çok sebep bulunmaktadır. Ancak genel teşhis aşamasında bu ihtimaller gözden geçirilerek olası sebepler üzerinden tedaviler belirlenir. Bazı durumlarda özel testler ve tahliller yapılması gerekebilir.  

İnce Bağırsak ishali tipik olarak dışkı hacminde daha fazla artışa neden olur.

Genellikle kusma, bağırsakta gurultu sesleri ve sürekli olması halinde kilo kaybı ile ilişkilendirilir.

Öte yandan, kalın bağırsak ishali, genellikle ıkınma ile birlikte, büyük ölçüde artan dışkılama sıklığı ile görülür. Çoğu durumda dışkı jöle kıvamında olur ve kan içerebilir.

Teşhis

Veteriner hekiminiz, köpeğinizin neden ishal geçirdiğini belirlemek için çeşitli testler yapabilir.

Veteriner hekiminiz köpeğinizin ishal probleminin altında yatan bir durumdan dolayı olabileceğinden şüpheleniyorsa, şu testleri yapabilir:

  • Dışkı kültürleri (Parazit muayenesi için)

  • Radyografi    

Tedavi

İshal olan bir köpeği aç bırakmayın ve bolca su verin. Hafif bir diyetle besleyin (haşlanmış tavuk veya özel bir yaş mama gibi). İshal kendi kendine düzelmezse; veya köpeğiniz halsiz, isteksiz ve hasta görünüyorsa veya başka semptomları varsa, veteriner hekiminizin kontrol edebilmesi için kliniğe götürün.

Scroll to Top