Köpeklerde Epilepsi

Epilepsi, bilinen bir nedeni veya anormal beyin lezyonu (beyin hasarı veya hastalığı) olmayan ve tekrarlayan nöbetlerle karakterize edilen bir beyin bozukluğudur. Başka bir deyişle, beyin normal görünüyor ancak anormal çalışıyor diyebiliriz. Nöbet, beynin elektriksel aktivitesinde seğirme, titreme, titreme, konvülsiyon ve/veya spazm gibi belirtilere neden olan ani bir dalgalanmadır.

Epilepsiye ne sebep olur?

Epilepsinin kesin nedeni bilinmemektedir, ancak birçok cinste genetik bir temelden şüphelenilmektedir.

Daha yüksek epilepsi oranına sahip yaygın ırklar arasında Beagles, Bernese Dağ Köpekleri, Border Collie’ler, Boxer Köpekler, Cocker Spaniel’ler, Collie’ler, Dachshunds, Golden Retriever’lar, Irish Setters, Irish Wolfhounds, Keeshonds, Labrador Retrievers, Poodles, St. Bernards bulunur.

Epilepsinin klinik belirtileri nelerdir?

Nöbetlerin görünümü değişebilir ve lokalize veya odaksal olabilir (vücudun sadece bir bölümünü etkiler) veya tüm vücudu etkiler. Tüm vücuda yayılan nöbetler daha yaygındır ve genellikle boyun ve bacaklarda sertleşme, tökezleme ve düşme, kontrol edilemeyen çiğneme, salya akması, uzuvlarda çekilme, idrar tutamama, dışkılama, ses çıkarma, şiddetli sallanma ve titreme ile karakterize edilir.

 Nöbetler birkaç saniye ila birkaç dakika arasında, ortalama olarak yaklaşık 30-90 saniye sürebilir ve evcil hayvan bu süre boyunca genellikle çevreden habersizdir. Nadiren bazı durumlarda nöbetler durmaz veya uzar ve bu duruma status epileptikus denir.

Daha sonra, evcil hayvan kafası karışmış, kafası karışmış, sersemlemiş veya uykulu görünebilir; buna nöbet sonrası dönem denir.

 Nöbetten önce birçok evcil hayvan aura aşamasını da deneyimleyecektir; bu, evcil hayvanın yaklaşan bir nöbeti hissedebiliyormuş gibi endişeli, korkmuş veya sersemlemiş görünmesiyle karakterize edilir. Tüm köpeklerin yüzde 2’sinin yaşamları boyunca nöbet geçireceği tahmin edilmektedir.

Epilepsi nasıl teşhis edilir?

 Epilepsi bir durumun teşhisidir; epilepsi tanısı ancak diğer tüm nöbet nedenleri gözden geçirildikten sonra konur. Kapsamlı bir tıbbi öykü ve fizik muayene yapılır, ardından kan ve idrar testleri ve radyografi gibi teşhis testleri yapılır. İlk test sonuçlarına bağlı olarak safra asitleri, beyin omurilik sıvısı (BOS) testi, bilgisayarlı tomografi (BT) veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) gibi ek testler önerilebilir. Bir neden bulunmaz ise bunlara idiyopatik denir. Nöbetlerin ilk başladığı dönemde köpeğin yaşı da tanı konmasında yaygın bir faktördür.

Epilepsinin tedavisi nedir?

Nöbet önleyici ilaçlar epilepsi için tercih edilen tedavi yöntemidir. Yaygın olarak kullanılan birkaç ilaç vardır ve tedaviye bir kez başlandığında muhtemelen ömür boyu devam edecektir. Bu ilaçları aniden durdurmak tekrar nöbetlere neden olabilir.

 Gelecekteki nöbetlerin riski ve şiddeti, ilaçları keserek ve yeniden başlatarak daha da kötüleşebilir. Bu nedenle, ilaçla tedavi genellikle yalnızca aşağıdaki kriterlerden biri karşılandığında tercih edilir:

     Ayda birden fazla nöbet: İlaç gerekliliğini ve tedaviye yanıtı belirlemek için tüm bölümlerin tarihini, saatini, uzunluğunu ve şiddetini kaydetmeniz gerekecektir.

     Nöbet kümeleri: Evcil hayvanınızın nöbet grupları veya ‘kümeleri’ varsa (çok kısa bir süre içinde bir nöbet diğerini takip eder), durum sürekli, bitmeyen bir nöbetle karakterize hayatı tehdit eden bir durum olan status epilepticus’a ilerleyebilir. bu saatlerce sürebilir. Status epileptikus tıbbi bir acil durumdur.

     Şiddetli nöbetler: Uzun süreli veya aşırı derecede şiddetli nöbet bölümleri. Bunlar tedavi olmaksızın zamanla kötüleşebilir.

Düzensiz ilaç saatleri evcil hayvanınızı daha sık veya daha şiddetli nöbetlere yatkın hale getirebilir, bu nedenle ilaçlarını zamanında vermek önemlidir.

Epilepsili bir köpeğin hayatı nasıl devam eder?

Çoğu köpek, nöbet önleyici ilaçlar ile tedaviye iyi yanıt verir ve normal bir yaşam tarzına devam edebilir. Bazı hastalar periyodik olarak ara nöbetler yaşamaya devam eder.

Köpeklerde Epilepsiyi Önleme

Köpeklerde epilepsiye engel olmanın kesin bir yolu yoktur. Ancak, köpeğinize sağlıklı bir yaşam tarzı sağlamak, onu uygun şekilde beslemek, düzenli veteriner hekim kontrollerini takip etmek, toksinlerden kaçınmak ve travmalardan korumak gibi önleyici tedbirler alabilirsiniz.

 
Scroll to Top