Kedilerde Pire

Kedilerde görülen en yaygın pireler Ctenocephalides felis’dir . Kedinizin kaşındığını gözlemlerseniz muhtemelen sebebi pirelerdir. Sebebin pireler olup olmadığından emin olmak isterseniz, pire tarağı kullanabilirsiniz.

Tarakta gördüğünüz küçük siyah noktalar pire dışkıları veya yumurtaları olabilir. Eğer ezdiğinizde kırmızı bir renk görürseniz muhtemelen kedinizin kanıdır. Dolayısıyla pire konusunda destek almanız gereklidir.

  • Kedilerde Pirelerin Yaşam Döngüsü

Kedilerde Pire bulunduğunda belirtileri şunlardır:

Kedilerde Pirelerin Taşıdığı Hastalıklar

Anemi – Pireler kedilerde kan kaybına neden olabilir. Özellikle yavru kedilerde bazen ölümcül olabilir.

Dipylidium Caninum – Bu tür parazit pireleri ara konak olara kullanır. Kedi kendini temizlerken pire yutarsa, parazit larvası yetişkin bir tenyaya dönüşür

Pire Alerjisi – Bazı kediler, tekrar tekrar pire tarafından ısırılırsa pirelere karşı alerji geliştirir. Pire alerjisi olan kediler, aşırı derecede kaşınırlar ve bu şekilde cilt enfeksiyonları gelişir.

Hemobartonelloz– Pire ile taşınan mikroorganizmanın neden olduğu ciddi bir anemiye neden olur.

 
 
Temizlik
 
 
Tedavi

Evcil hayvanınızın üzerinde yaşayan pireler için doğrudan kedinizin cildine ve tüylerine uygulanabilecek çeşitli tedaviler vardır.

Spreyler

Spreyler ayrıca ”damla” şeklinde tedavilerin sayesinde artık daha az kullanılıyor. Bununla birlikte, Fipronil denilen bileşeni içererebilirler.

Tasmalar

Pire tasmaları genellikle lokal etkilidir. Tüy dökülmesine ve tahrişe neden olabilirler. Bununla birlikte, veterineri hekiminizden alabileceğiniz eskiye göre daha duyarlı yeni nesil pire tasmaları vardır.

Spot-On

Bu ürünler pire tedavisi ve önlenmesinin en basit ve en etkili yoludur. Genellikle kedinizin boynuna, pire öldürmeye ve bazen yumurtaların gelişimine uygulanacak küçük bir damla içerir. Birkaç marka arasından kediniz için en iyisini bulmak için veterineri hekiminizle konuşun.

Dahili Tedaviler

Topikal tedavilerin yanı sıra, size kedileri doğrudan kullanılan ilaçlarla tedavi edebilirsiniz.

İlaç

Pireler ayrıca kedi tarafından emilen tabletler ve sıvılar yoluyla ağız yoluyla da tedavi edilebilir ve daha sonra ısırdıklarında pireleri öldürür veya sterilize eder.

Enjeksiyonlar

Pire yumurtalarının gelişmesini önlemek için kedilere enjeksiyon yapılabilir, ancak genellikle aynı zamanda topikal bir tedavi kullanmak zorunda kalacaksınız.

 

Korunma

 Kedinizin piresi olduğunu düşünüyorsanız, uygun tedavi hakkında bilgi almak için veteriner hekiminizle konuşabilirsiniz. Kedinizde köpeklere uygun pire ürünü kullanmamalısınız. Çünkü aktif  etken maddelerden bazıları kediniz için zehirli olabilir. Kedilerin yanı sıra köpeğiniz de varsa, köpeklerinizin kedilere temas yoluyla maruz kalabileceği bu kimyasal içeren pire tedavi ürününü kullanmayın.

Kedilerde pirelerden kurtulma aşamasında kedinize dikkat ettiğiniz kadar evinize de bakmalısınız. Tüm mobilyalar ve halıların da düzenli olarak yüksek sıcaklıkta yıkandığından emin olun.

Unutmayın, özellikle yavru bir kedi besliyorsanız, kedinizi tedavi etmeden önce veteriner hekiminiz ile görüşmeniz önemlidir. Bazı kullanıma hazır paraziter ürünlere kediniz bağışıklık dahi sağlayabilir.

Scroll to Top