Kedilerde İştahsızlık

Kedinizdeki iştah kaybını önemsemelisiniz, çünkü 24 saat yemek yemeyen (genç yavru kediler için 12 saat ) kedinizin sağlığı üzerinde önemli bir problem yaratabilir.Kedilerde iştahsızlık, bir diğer adıyla “anoreksi” bir sağlık probleminin belirtisi olabilir.

İştahsızlığın altında stres faktörleri gibi basit bir neden olabileceği gibi ciddi sağlık problemleri için de işaret olabilir. Mide ağrısı veya stres sonucu iştahsız olabilen bir kedi genellikle 12-18 saat içinde tekrar yemeye başlar.

Bununla birlikte, 1 günden daha uzun bir süredir iştahsızlık, ciddi bir durumun belirtisi olabilir ve tedavi edilmelidir. 2’den fazla öğünü atlaması olası bir hastalığın ciddi bir göstergesidir. Kedinizin yeme alışkanlıklarında bir değişiklik olduğunu fark ederseniz veteriner hekiminize ulaşın.

Belirtiler

Kedilerde iştahsızlığın belirtileri şunlardır:

Kedilerde İştahsızlık Türleri

Yalancı iştahsızlık – Kediniz yemek yemek ister, ancak fiziksel bir sorun yüzünden yiyemez.

Gerçek iştahsızlık – Kedinizin yemek yeme isteği hiç yoktur.

Psikolojik Nedenler

Fiziksel Nedenleri

Teşhis

Kedilerdeki iştahsızlığa sebep olabilecek yer veya beslenme değişikliği gibi sebeplere dikkat etmelisiniz. Eğer kediniz iştahsızlık gösteriyorsa, yumuşak bir yiyecek ile beslemeyi deneyebilirsiniz. Son zamanlarda beslenmesini değiştirdiyseniz, eski düzene geri dönmeyi deneyebilir veya iştahı arttırmak için mamaya et suyu ekleyebilirsiniz.

Kedinizi 24 saat boyunca izleyin. İştahsızlık devam eder veya ishal ve / veya kusma olduğunu fark ederseniz, muayene için veteriner hekiminizi ziyaret edin.  Kedilerde iştahsızlığın ne zaman başladığı ve evcil hayvanınızın yemek isteyip istemediğini takip etmeniz muayene öncesinde önemlidir.

Kediler besin depolama yönünden gelişmediğinden açlığa dayanıksızlardır. Karaciğer yağlanması gibi kritik problemler 24 saat gibi kısa bir süredeki açlık durumunda bile başlayabilir. Beslenme veya çevredeki değişiklikler de dostunuz hakkında önemli bilgiler sağlayabilir. Karaciğer, böbrek ve diğer organ fonksiyonlarındaki anormallikleri tespit etmek için kan testi istenebilir. Dışkı muayenesi parazitlerinin varlığı için gerekli olabilir. Röntgen ise karın veya göğüs bölgesindeki anormalliklerinin teşhisinde hekiminize yardımcı olacaktır.

Tedavi

Evde beslenen hayvanın yemeğini hafifçe ısıtarak ya da ılık et suyu ekleyerek (koku ve lezzetin artması için) iştahını tetiklemeye çalışabilirsiniz. Ayrıca konserve yiyecek veya tuzsuz tavuk suyu (veya sebze suyu) eklemeyi deneyebilirsiniz. Bazı kediler elle beslenmeye yatkın olabilir. Klinik ziyaretinizde sağlık durumunu destekleyici bakım amaçlanır. İhtiyacı olan sıvıyı serum tedavisi ile geri kazanmanın yanı sıra ihtiyacı olan elektrolitleri de sağlar.

1-2 gündür hiç yemek yemeyen kedilerde iştahsızlık için ağızdan besleme veya sonda gerekebilir. İştah uyarıcılar, iştahı artırmada yardımcı olabilir. Kedilerde iştahsızlığın tedavisi altta yatan sebebin bulunmasına göre değişiklik gösterecektir. Kedinizin iştahı olması gereken noktaya geldikten sonra, yeniden beslenme programı belirlenecektir. Sık sık verilen küçük porsiyonlarla 2-3 gün boyunca yumuşak yiyecekleri içeren bir program önerilir. Sonrasında ise yavaş yavaş rutin beslenme düzenine dönüş sağlanmalıdır.

Scroll to Top