Kedilerde İshal

Muhtemelen hayatınızın bir noktasında bir diyare geçirmişsinizdir. İshal, biçimlenmemiş veya gevşek dışkı olarak tanımlanır. Herhangi bir uyarı olmadan hızlıca sona erebilir ve aniden oluşabilir ancak haftalar veya aylar sürebilir ve aralıklı olarak da ortaya çıkabilir.

Kedi sahiplerinin ishalin bir hastalık olmadığını, aksine birçok farklı hastalık ve rahatsızlığın belirtisi olduğunu anlamaları önemlidir. İshal spesifik olmayan bir semptom olarak kabul edilir. Kedilerde ishalin altında yatan nedeni bulmak ve kedinin sıvı kaybını önlemek için müdahale etmek önemlidir

Kedi İshal Sebepleri

Belirtiler

Genel olarak ishal problemi yaşayan bir kedide görülen genel belirtiler şunlardır;

Kedilerde ishal türüne göre hafif veya şiddetli olabilir. Hafif ishal, genellikle 1-2 gün içinde geçecektir.

Ancak kedilerde şiddetli ishal vakaları tipik olarak 2 günden daha uzun sürer ve aşağıdaki semptomlar şiddetli ishal durumlarına eşlik edebilir:

Teşhis

Veteriner hekiminiz, kedinizin neden ishal geçirdiğini belirlemek için çeşitli testler yapabilir.

En yaygın test, kedinizden dışkı örneği almayı içerir. Dışkı daha sonra enfeksiyonlar, parazitler ve diğer yaygın kedi ishal nedenleri için test edilecek laboratuvara gönderilir.

Bu test ile parazitler gibi ishale sebep olabilecek sebepler görülebilir. Kedi ishal probleminde dışkının örnek olarak kliniğe götürülmesi son derece önemlidir.

Veteriner hekiminiz kedinizin ishal probleminin altında yatan bir durumdan dolayı olabileceğinden şüpheleniyorsa, şu testleri yapabilir:

Bu testlerin sonuçları veteriner hekimin kedinizin ishal nedenini teşhis etmesine ve en uygun tedaviyi belirlemesine yardımcı olacaktır. Bu tanı testlerinin sonucuna bağlı olarak, kedinizin ishali birkaç farklı yolla tedavi edilebilir.

Tedavi

Tedavi kedi ishal probleminin altında yatan sebebe bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Genellikle hafif geçirilen ishal problemlerinde destekleyici tedavi ile başlanır.

Beslenme ile ilişkiliyse kuru veya yaş mamalarında değişikliklerle,

Bakteriyel enfeksiyonlar için ise antibiyotikler ile tedavi edilebilir. 

Kediniz ishal konusunda tedavi tamamlandığında sağlığını korumak için evde dikkat etmeniz önemlidir. Veteriner hekiminiz, kedinizin beslenmesini değiştirmenizi önerirse bu beslenmeye devam etmelisiniz. Ayrıca, evcil hayvanınızın kum kabını temiz tutmalı, daima taze su ve yiyecek sağlamalısınız. Bu basit önlemler, kedilerde ishal yapan parazitleri, virüsleri ve bakterileri kedinizden uzak tutabilir.

Scroll to Top