Kedi Fip Hastalığı

 Kedilerde sıkça adını duyduğunuz FİP hastalığı bir coronavirüs enfeksiyonudur. Ve coronavirüs’ün bir kedide bulunması FİP hastalığı bulunduğu anlamına gelmez.

İlk olarak kedi coronavirus tarafından enfekte edildiğinde, kedinin vücudu bir bağışıklık tepkisi geliştirdiği halde herhangi bir hastalık belirtisi göstermeyebilir.

Kediyi tetikleyebilecek herhangi bir etken virüsün mutasyona uğramasına neden olarak FIP’i tetikleyebilir.

Belirtiler

Kedilerde FİP Hastalığı belirtileri şunlardır:

Kedilerde Fip Hastalığının Türleri

Kuru Form – Yüksek ateş, kilo kaybı, kansızlık, depresyon

Islak Form – Sıvı birikmesinden dolayı şişmiş karın. Göğüste sıvı birikimi (daha nadir) . Nefes almada zorluk..

FIP’in ölümcül olduğu bilindiğinden, kedi sahipleri, kedilerini mümkün olduğu kadar stresten uzak tutmayı amaçlamalıdır. “Kuru” FIP’li kediler “ıslak” FIP’li hayvanlardan daha uzun yaşayabilirler.

Kedilerde Fip Hastalığı Nedenleri

FIP belirtileri bir kedinin farklı bölgelerini etkileyebilir:

Bağırsaklarda Coronavirüs Mutasyon Olasılığını Arttıran Faktörler

 
 
Teşhis

Kedilerde fip hastalığı diğer hastalıklara çok benzer belirtilere sahip olduğundan, veteriner hekimler her zaman kesin bir teşhis koyamayabilir. Bunun yerine, 3 farklı kan testi virüsün kedide antikor olarak bulunduğunu gösterir.Hızlı test kitleri ve Gerçek zamanlı PCR yöntemi ile virüs saptanabilir.

Kesin bir FIP tanısına ulaşmanın tek yolu vücut dokularının biyopsisidir. Kedinin FIP hastalığı varsa ve kaybedilmiş ise, otopsi sırasında dokularını incelenebilir. Veteriner hekimler kedi sahiplerine “FIP olabilir” dediğinde, bu nedenle “varsayımsal tanı” olarak kabul edilebilir.

Coronavirüs antikor miktarları , FIP’in varsayımsal teşhisine yardımcı olabilir. Ayrıca göğüs boşluğu ve karın bölgesindeki sıvı örnekleri alınabilir, karın bölgesini içeren röntgen çekilmesi de gerekebilir.

 
 
Tedavi ve Korunma

Şu anda, Kedilerde fip hastalığı için etkili kesin bir tedavi bulunamamıştır. Bunun yerine, veteriner hekimler semptomları başlangıç aşamasında olan kedilerde semptomların kontrol edilmesini hedeflerler. FIP ölüm oranı yüksek bir hastalıktır ve tedavisinde  beslenmenin düzenlenmesi ile destekleyici takviyeler denenebilir.

Hasta kedide biriken sıvının göğüs veya karın boşluğundan boşaltılması için serum tedavisi uygulanabilir. Aynı zamanda kan nakli de önerilebilir. Şu anda, araştırmacılar FIP’in ilerlemesini yavaşlatabilen immünsüpresif ilaçları test ediyorlar. Aynı araştırma, etkili virüs karşıtı ilaçlar için virüsün çoğalmasını yavaşlatabilmek veya çoğalmayı tamamen önlemek için de devam etmektedir. Kedinin FİP teşhisi konduktan sonra kedinin evdeki stres seviyesini azaltılmalıdır.

Lezzetli, yüksek proteinli (bütün et) diyetleri yapılmalı ve kedinin ağırlığı, aktivite seviyesi ve iştahı takip edilmelidir. Kedi yemeyi bitirdiğinde, tüm yiyecekleri kaldırıp kapların iyice yıkanması gerekir.  Ev kedilerinin dış mekanda dolaşmasına izin vermeyin, burada FCoV pozitif bir kediyle temasa geçebilirler. Kedilerde fip hastalığı gelişme riski genç ve bağışıklık sistemi baskılanmış kediler için daha yüksektir. FIP’li kedilerin yarısından fazlası <12 aylıktır.

Evdeki bir kedi FİP nedeniyle öldüyse, başka bir kedi almadan önce 2 ay beklenmelidir. FCoV, özellikle çöp kutularının kullanıldığı yerlerde en az 7 hafta bulaşıcı kalabilir. Evdeki diğer kediler de büyük olasılıkla FCoV ile enfekte olabilir. FCoV, çoğu ev dezenfektanı ve deterjan tarafından yok edilebilir. Bununla birlikte soğuk ve kuru ortamlarda da ( kıyafet, koltuk ve halı vb.), 7 hafta süreyle hayatta kalabilir.

Scroll to Top