Exclusion Kedi Mamaları Sayfası

Exclusion Kuru Mamalar

Exclusion Sığır Etli ve Narlı Düşük Tahıllı (Kısırlaştırılmış)

Irk / Tür : Tüm ırklar
Yaş : Yetişkin ve Kısırlaştırılmış Kediler için

Kurutulmuş Sığır Eti %28, Bezelye, Pirinç, Domuz Yağı, Maya, Düşük Moleküler Ağırlıklı Hidrolize Hayvan Proteinleri,Kurutulmuş Hindiba Özü,Somon Yağı %1, Lignoselüloz %2, Frukto-Oligosakkaritler %0,3, Sodyum Klorür, Pisilyum Kabuğu ve Tohumları %0,5, Mannan-Oligosakkaritler %0,2, Kurutulmuş Nar %0,1, Kurutulmuş Yaban Mersini %0,1, Kurutulmuş Böğürtlen %0,1, Kurutulmuş Kırmızı Ahududu %0,1, Mojave Yucca

Protein: %36,0

Yağ: %12,0

Karbonhidrat: %31,5

Ham Kül: %5,5

Ham lifler: %5,0

Nem: %8

Kalori Değeri : 3482 kcal / kg

Değerlendirme : 5.5/10

PetDoktoru Yorumu : Bizim değerlendirmemize göre Exclusion Sığır etli ve Narlı ortalama seviyede bir mama. İlk 5 içeriğe baktığımızda herhangi bir taze et kaynağı göremiyoruz. Kurutulmuş protein ve bezelye, pirinç gibi içeriklerin kullanılması etiket üzerindeki protein oranlarını yükseltiyor olsa da besleyici içerik olarak zayıf kalıyor. Kurutulmuş hayvansal proteinin ilk içerik olması genellikle tercih etmediğimiz bir başlangıç. Mamalarda en çok önem verdiğimiz ilk 5 içeriğin yalnızca 2’sinin hayvansal kaynaklı olması ve birinin domuz yağı olması puanlamamızı düşüren bir diğer etken oluyor. Bu sıralamada yer alan pirinç, zorunlu etçil olan kedilerin rutin beslenmesinde öncelikli olarak yer almaması gereken besinlerdir. Bezelyenin 2.sırada yer alması protein oranı nedeniyle tercih edilmiş. Ancak hayvansal proteinlerin önemini bu noktada hatırlatıyoruz. Mayalar da öncelikli tercih etmediğimiz içeriklerden.

  • İlk içerik olarak %28 kurutulmuş sığır eti kullanılmış. Kurutulmuş hayvan proteinleri taze etten farklıdır. Tek yönlü ve uzun süre kullanımında alerjik tablolar görülebilir. Kurutulmuş hayvansal protein özellikle kedi mamalarında pek tercihimiz olmayan içeriklerden.
  • 2. İçerik olarak bezelye tercih edilmiş ve bir kedi mamasında öncelikl içeriklerimizden biri değil. Ayrıca miktarı konusunda bir bilgi verilmediği için değerlendiremiyoruz.
  • Devamında yer alan Pirinç, 3.sırada görmeyi tercih etmediğimiz ve mama kalitesini genel anlamda düşüren bir diğer içerik.
  • 4. Sırada mamaya aroma ve lezzet arttırmak için domuz yağı kullanılmış. İçeriğini ve miktarını bilemediğimiz için yağ asitleri bakımından dağılımını değerlendiremiyoruz.
  • Mayalar kedi beslenmesinde tartışmalı içeriklerdendir. Alerji ile olan bağlantıları üzerine çalışmalar devam etmektedir.
  • 6. Sırada düşük moleküler ağırlıklı hidrolize hayvan proteinleri yer alıyor. Detaylarını tam bilemediğimiz ve hangi hayvandan elde edildiği konusunda bilgi verilmediği için yorumlayamıyoruz.
  • Balık yağı bulunması bir kedi maması için olumlu. %1 oranında Somon yağı görüyoruz.
  • Mannan ve Frukto Oligosakkaritler, Lignoselüloz ve Pisilyum kabukları lif oranını yükseltmeyi amaçlarken prebiyotik etkisi nedeniyle de tercih edilmiş.
  • Antioksidan etkisi amaçlanarak %0,04 gibi düşük oranda Kızılcık tozu eklendiğini görüyoruz.
  • Bu içerik dağılımı nedeniyle mamanın karbonhidrat oranı %30’un üzerine çıkıyor. Bu durum sonucunda kedilerin normal beslenmesindeki oranın oldukça üzerinde bir oran olarak karşımıza çıkıyor.
Scroll to Top