Kedi Aşıları ve Aşı Takvimi

Kedi aşıları hastalıklara karşı korunmasında tıpkı bizim gibi aşılamanın yeri oldukça önemlidir. Özellikle yavru kedilerin hastalıklara karşı bağışıklıklarının zayıf olmaları sebebiyle atlanmaması gerekir.

 Bağışıklık sistemleri düşük olan kedilerde virüs kaynaklı enfeksiyonların görülme oranı yüksektir. Ve virüslere karşı elimizdeki en güçlü korunma yöntemi aşılamadır. Kedi aşı takviminin de takip edilmesi gereklidir. Aşılama öncesi bu süreci göz önünde tutmak gereklidir.

Kedilerin aşıları, aşı tarihleri ve öncesinde nelere dikkat edileceğini bu içeriğimizde öğrenebilirsiniz. Kedi aşıların uygulanması ağrısız bir prosedürdür.

Kedilerinizin aşılarına başlamadan önce parazit tedavisinin yapılmış olması gereklidir. Dostunuzda bulunan parazitler bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve virüslere karşı savunmasız kalmasına neden olabilir. Parazit tedavileri yapılmadan aşılama başlandığında hastalıklara yakalanma riski artmaktadır. Kedilerde sokakta sıklıkla rastladığımız viral hastalıklar görülebiliyor. Gün içinde sevdiğimiz hayvanlar üzerinden dahi virüsleri taşıyabiliyoruz.

Kedi Aşıları

Kedinize aşılama öncesinde mutlaka muayene yapılmalı ve sadece sağlıklı kedilere aşı yapılmalıdır. Bazı durumlarda dışkı muayenesi ile parazit yönünden de değerlendirilme gerekli görülebilir.

Yavru kediler 7-9 haftalık olduklarında ilk aşıları başlayabilir.

Kedi aşı ları kedinizin sağlığı ve yaşam kalitesi açısından oldukça önemlidir.

Yavru bir kediye yapılması gereken 3 temel aşı bulunmaktadır.  İlk aşılamalarda 2 doz olarak yapılır ve yıllık tek doz ile korumanın devamı sağlanır. Gerekli görüldüğü takdirde hekim tarafından doz sayısı arttırılabilir.

Bu aşılar ;

 
 
Kedilerde Aşılama Gerektiren Hastalıklar

Kedi Panlökopeni enfeksiyonu: İştahsızlık, kusma, kanlı ve bol mukuslu ishale görülebilen, doğal koşullarda uzun süre hayatta kalabilen bir virüsün sebep olduğu bulaşıcı viral bir hastalıktır. Karma aşı ile koruma sağlanabilir..

Calicivirus enfeksiyonu: Viral solunum yolu enfeksiyonu olarak da bilinir. Solunum yollarını etkilemesi ile iştahsızlığa ve enfeksiyonlar nedeniyle ateşe sebep olabilir. Ağız ve çevresinde yaralar, dil ve damağı etkileyen kanamalar. Ciddi enfeksiyonlara zemin hazırlayabilir. Karma aşı ile bu virüse karşı da koruma sağlanabilir.

Kedi Herpes Virus Enfeksiyonu : Kedi gribi, nezlesi olarak da bilinir. Hapşırma , göz akıntısı, burun akıntısı belirtileri ile görülebilen bir hastalıktır. Karma aşı ile koruma sağlanabilir.

Kuduz :  İnsanlara da bulaşabilen. Sinirsel belirtiler gösteren ve ölümden önceki son 7-12 gün arası bulaşma gösteren bir hastalıktır. Yasal olarak her evcil hayvan kuduz aşısına sahip olmalıdır.

Kedilerde Aşı Takvimi
  • 7.Hafta      Parazit Tedavileri
Scroll to Top