Erkek Kedi Kısırlaştırılması

Kedilerin kısırlaştırılması konusu sürekli tartışılır ve araştırmacılar tarafından güncel bilgilerle takip edilir. Gün geçtikçe ülkemizde artan kedi popülasyonu ile kısırlaştırma yerel yönetimlerin de gündeminden düşmüyor. Dolayısıyla kısırlaştırma konusunda erkek ve dişi kedi olarak 2 farklı yönden yaklaşımla  en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşıyoruz.

Kedilerin kızgınlık davranışları dış etkenlere bağlı gelişebilir. Kızgınlık davranışı başka kedilerin kokusu, görülmesi, hava sıcaklığı, güneşli saatler gibi bir çok farklı sebebe bağlı olabilir. Kedilerin kızgınlık döngüleri ise sürekli olabileceği gibi 2-3 haftada bir de tekrarlayabilir. Provoke östrus şeklinde tanımlanan dış uyaranlara bağlı kızgınlığa girme davranışı kedilerin belirli şartların sağlanmasıyla sıklaşabilir.

Erkek Kedilerin Kısırlaştırılma Nedenleri

Davranış Kontrolü:

Sağlık Sorunları

Yaşam Alanı

Nüfus Kontrolü 

Kedilerin kızgınlık döngüleri sürekli ve 2-3 haftada bir tekrarlayabilir. Provoke östrus şeklinde tanımlanan dış uyaranlara bağlı kızgınlığa girme davranışı kedilerin belirli şartların sağlanmasıyla sıklaşabilir.

Bu konuda bazı hormon ilaçları kullanılabilir ancak uzun vadede tümör oluşumu gibi sağlık sorunlarına olan yatkınlığı arttırdığı biliniyor. *

 
 
Operasyon

Erkek Kedi Kısırlaştırma Operasyonu Nasıl Yapılır? 

Erkek kedide kısırlaştırma operasyonu (kastrasyon), genel anestezi altında yapılır. Öncesinde gerekli kan tahlilleri yapılarak kedinizin anestezi için genel sağlık durumunun uygun olup olmadığına bakılır. Operasyon sırasında skrotum içine küçük bir insizyonla her 2 testis alınır. Anestezi öncesi standart olarak kedinizin geceden aç ve susuz kalması önerilir. Genellikle aynı gün içerisinde kediniz eve dönebilir ve 3-5 gün içerisinde süreç tamamen atlatılır. Genellikle dikiş gerektirmediği için bölgeyi yalamamasına dikkat etmeniz ve temizliğini takip etmeniz yeterlidir.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Operasyonu sonrası bakım nasıl yapılır? 

Kediler genellikle kısırlaştırma operasyonundan oldukça hızlı bir şekilde iyileşir. Operasyon sonrası bir kaç saatliğine halsizlik görülebilir. Ancak sonraki gün hala bu durum devam ediyorsa veteriner hekiminizi bilgilendirmeniz gereklidir. Kediniz halsiz, iştahsız, keyifsiz görünüyorsa vakit kaybetmeden veteriner hekiminize ulaşmalısınız..

 

En uygun erkek kedi kısırlaştırma yaşı nedir?

Yaygın inanış kedilerin 1 yaşından sonra kısırlaştırılması veya yavru döneminin bitişinden sonra planlanması olsa da son araştırmalar ışığında önerilen erkek kedilerin yaklaşık 4 aylıkken kısırlaştırılmasıdır.

Kısırlaştırmanın zamanlaması konusunda uluslararası kuruluşların yer aldığı içeriğe de göz atabilirsiniz.

 
 
Erkek Kedi Kısırlaştırmanın avantajları nelerdir?

Erkek kedilerin kısırlaştırılması (kastrasyon) ve avantajlarından bahsetmemiz gerekirse:

 
 
Erkek Kedi Kısırlaştırmanın dezavantajları nelerdir?

Erkek kedi kısırlaştırılmasının (kastrasyonun) dezavantajı olarak görülen çok fazla bir konu yok.

Ancak hayvan sahiplerinin çekince ve endişelerini temelde 2 maddede özetleyebiliriz.

Ancak tüm ameliyatlarda daima risk bulunur ve rutin kontrol tahlilleri ile operasyonun riskleri oldukça azaltılır..

Kısırlaştırılan kediler kilo alır mı?

Bu en sık karşılaştığımız sorulardan biridir. Tek bir cevap vermemiz gerekirse ; Hayır! Kısırlaştırma sonrasında kediler doğrudan kilo almazlar. Hayvanlar kısırlaştıkları dönemden sonra metabolik ihtiyaçları da azalır ve böylece ihtiyaç duydukları mama miktarı da aynı şekilde düşer. Kedinizin beslenmesini kısırlaştırma sonrasında tekrar düzenlerseniz kilo alma gibi bir durum yaşanmayacaktır.

Kısırlaştırılmış erkek kedimin davranışında bir değişiklik görecek miyim?

Kısırlaştırılmış erkek kediler, operasyondan sonra ‘farklı karakterde, tamamen değişmiş veya daha akıllı bir kedi olmazlar.Ancak agresif davranışlarda ve diğer kediler tarafından tetiklenen davranışlarında azalma görülür.

Kedimi ne zaman kısırlaştırmalıyım?

Cinsel davranışlar genellikle kedilerin olgunluk döneminde gelişir ve bu nedenle yetişkinlik dönemine girmeden önce erken dönemde kısırlaştırma önerilir. Bazı davranışlar öğrenildikten sonra kontrol edilmesi çok daha zordur. Kızgınlık sırasında kısırlaştırma operasyonu yapılamamaktadır. Bu noktada kızgınlığın geçmesini beklemelisiniz.

Yaşlı erkek kedilere kısırlaştırma yapılır mı?

Kedinizi kısırlaştırmak için geç kaldığınızı düşünmeyin. Erken dönemde kısırlaştırmanın avantajları daha fazla olsa da erkek kedilerin yaşamlarının devamındaki dönemde daha sakin ve stressiz dönem geçirmelerinde etkili olduğunu gözlemliyoruz. Ancak yaşlı kedilerin olası sağlık problemlerine yönelik veteriner hekiminizi bilgilendirmeniz operasyonun güvenliği için önemlidir.

Kısırlaştırmada ameliyat dışında bir alternatif var mı?

Oral veya enjekte edilebilir ilaçların kullanımını içeren ‘kimyasal’ kısırlaştırma yöntemleri de mevcuttur. Ancak cerrahi kısırlaştırmanın kalıcı yan etkileri yoktur. Bu tür ilaçların kullanımında ise yan etkiler öne çıkabilir. Bu nedenle alternatif yöntemler için veteriner hekiminize danışmalısınız.

Scroll to Top